NGK Laser Iridium Spark Plug ILTR5E11 2017-2019 Polaris Slingshot SLR
(No reviews yet) Write a Review
STG SKU:
N|1916-91418|5
Adding to cart… The item has been added
Features:
  • Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
  • Corrugated ribs prevent flashover
  • Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
  • Copper core aids in heat removal
  • Triple seals prevent leakage
Specifications:
  • Product Name: Spark Plug
  • Type: Resistor
  • Style: Laser Iridium
  • Model: ILTR5E11
  • Terminal Configuration: Solid Terminal
  • Center Electrode Projection: Projected
  • Electrode Tip Material: Iridium
  • Center Electrode Type: Fine Wire
  • Ground Electrode Configuration: Single
  • Ground Electrode Shape: Standard
  • Thread Reach: 25 mm
  • Hex Size: 16 mm
  • Heat Range: 5
  • Spark Gap: 1.1 mm / 0.043"
  • Electrical Resistance: 5k Ohms